FILL OUT THE 2024 GREEN DIFFERENCE AWARDS APPLICATION HERE

Project Green Schools honors and recognizes Outstanding Energy, Environmental & STEAM Education efforts led in our Schools & Communities through our Annual Green Difference Awards.

We honor Green Difference Makers made up of Principals, Teachers, Advisors, Students, Citizens, Schools, School Groups/Clubs, and our Sponsors nationally and internationally at our annual event.

Applications for our 2024 Green Difference Awards are open now through 11:59 pm EST Friday, March 22nd, 2024. Applications are available here.

Awards are given out this year in the following areas of Outstanding Green/Sustainable Practices in:

  • Climate Education and Action
  • Energy
  • Food and Agriculture
  • Green and Healthy Schools
  • Land, Air, Natural World
  • Outdoor Learning and Exploration
  • STEM and the Future of Sustainability
  • Water Conservation
  • Waste Management

We also present a Lifetime Achievement Award to a hero who has dedicated his/her/their life to Green Education.

Additionally, Green Schools Society Students are honored and celebrated through this annual recognition program.

Do you have students who should be recognized? Learn more here. Applications for National and International Green Schools Society Awards and Recognition is open!

congratulations to our 2023 honorees!

NATIONAL AWARDS
 
Green and Healthy Schools
  • George L. Catrambone Student Green Team – George L. Catrambone School (NJ)
  • Erin Kim – Reedy High School (TX)
  • Dani Mendell – North Oconee High School (GA)
  • Anushka Godambe – Westlake High School (TX)
 
Climate Education and Action
  • BCK Programs Family – BCK Programs (CA)
  • Aiden Brown – Manchester-Essex Regional High School (MA)
  • Laura Karlen – Brooklyn Urban Garden Charter School (NY)
  • Nimo Patel – Empty Hands Music
 
Food & Agriculture
  • BeeBot Team – Van Nuys Senior High (CA)
 
Outdoor Learning & Exploration
  • David King – Prairie Hills Resource Conservation and Development Inc. & Prairie Land Conservancy
  • Sarah Slater-Sosa – WMRHS, SAU36, SOSS (NH)
 
STEM and the Future of Sustainability
  • Maanit Goel – Eastlake High School (WA)
 
Waste Management
  • Rachel Mahalaris -Cumberland High School/Helping Hands (RI)
 
Board Award
  • Mary Daly, Treasurer – Project Green Schools
 
Textile Recycling Award – Sponsored by Planet Aid
  • Old Colony YMCA – Plymouth Branch (MA)

 

INTERNATIONAL AWARDS
 
Green and Healthy Schools
  • Maggie Doyne and Top Bahadur Malla – Kopila Valley School (Nepal)
 
Land, Air, Natural World
  • Eylül İlhan – Adapazarı ENKA High School (Türkiye)
  • Shubhada Deshmukh – Sahyadri National School (India)
 
Water Conservation
  • Mannat Kaur – Delhi Public School (India)
 
Most Comprehensive Green School
  • Dhanam Sivalingam – PSGR Krishnammal Nursery and Primary School (India)

 

HONORABLE MENTIONS
 
2023 Outdoor Classroom Challenge Finalists
 
  • Eastern Rhode Island Conservation District in partnership w/Portsmouth Middle School (RI)
  • German International School New York (NY)
  • Ola Edwards Community School (NJ)
  • Upper Dublin High School (PA)
  • Wolcott College Prep (IL)